Ania: 604 843 202, Paweł: 509 173 091 | anna@structogram.pl pawel@structogram.pl

ŻYCIE & MÓZG

3 kolory mózgu a nasze zdrowie emocjonalne

W ostatnim czasie często uczestnicy szkoleń o trójkolorowym mózgu pytają mnie jak to jest z siłą naszego mózgu i przełożeniem tego na nasze zdrowie?

Zdrowie ciała i umysłu. No cóż…

Kiedy kilka lat temu poznałam wiedzę o mózgu, o genetycznych jego uwarunkowaniach, o sile, jaką ma, zrozumiałam, że każdy z nas ma na co dzień przy sobie genialne urządzenie – mózg.

Dzięki badaniom dr. Paula McLeana wiemy, że nasz mózg jest zbudowany z trzech zasadniczych części – pnia mózgu, międzymózgowia i kresomózgowia. I każda z nich ze sobą współdziała.

Szwajcarzy skorzystali z tej wiedzy i stali się autorami analizy biostrukturalnej – znanej na całym świecie pod nazwą Structogram. W Polsce Structogram znany jest również pod hasłem 3 kolory mózgu.

Każda część mózgu została określona jednym kolorem. Pień mózgu – zielonym, międzymózgowie –czerwonym, kresomózgowie – niebieskim. Każdy z nas ma oczywiście wszystkie te części mózgu, ale nie są one tak samo u każdego rozwinięte. Dlatego dominująca część naszego mózgu to dominanta, a wpierająca ją to subdominanta. Najmniej rozwinięta nosi miano deficytu, czyli czegoś, czego mamy po prostu najmniej.

Zatem jak ma się to do naszego zdrowia?

Osoba z najsilniej rozwiniętym pniem mózgu (zielona dominanta) preferuje w życiu określone zachowania. Jest skoncentrowana na ludziach, bardzo empatyczna. Lubi współpracować z innymi i jest chętna do dialogu.

Ceni sobie wspomnienia i lubi koncentrować się na przeszłości. Potrzebuje doświadczać na własnej skórze, ma też własne przeczucia i wysoki poziom intuicji. Jest uczuciowa, przeżywa wewnątrz siebie, ale nie ma kłopotu z opowiedzeniem o tym, co czuje innym ludziom. Nie trzyma w sobie. Raczej dzieli się. Choć czasem boi się urazić. Zatem w kwestii zdrowia, biostruktura „zielona” oddaje emocje i uczucia na zewnątrz.

Co to oznacza? Że dla jej zdrowia ważne jest, aby jej wysłuchać, być empatycznym, starać się zrozumieć i po prostu porozmawiać o kłopocie, który ma.

A „czerwoni”?

Osoby z dominantą międzymózgowia – „czerwone” (co jest skrótem myślowym, ponieważ nikt nie jest jednokolorowy) – cenią sobie niezależność decyzji, są spontaniczne, emocjonalne. Lubią korzystać z „tu i teraz” i cenią sobie szybkie działania. Bardzo często w grupie ludzi szybko stają się naturalnym liderem. Nieobce im są relacje z innymi i chęć rywalizacji. W sytuacjach stresu wybuchają, wyrzucają z siebie i przechodzą dalej. Zdrowotnie zatem często są pełne emocji, wzburzenia i silnych wrażeń, jednak umiejętność odreagowania powoduje, że radzą sobie dobrze.

Czasem po ich „wypróżnieniu emocjonalnym” inni przetrawiają w sobie, ale oni już są gdzieś indziej, już z nich zeszło. Są też ruchliwi, potrzebują aktywności, więc nierzadko dynamiczne działania, ruch, sport, powodują, że czuję się lepiej.

Co na to nasz najmłodszy mózg?

Z kolei osoby o dominancie niebieskiej – kresomózgowie – to osoby raczej zdystansowane, powściągliwe, które cenią sobie swoje własne towarzystwo. Niejednokrotnie są autorami wielu optymalizacji i pomysłów, które ułatwiają nam życie. Dla nich ważne są rozważne działania i planowanie. 

„Niebiescy” swoje emocje trzymają raczej w sobie. Nie za chętnie dzielą się swoimi uczuciami. Często też opinie o innych, świecie, a nawet samym sobie mają wielką powściągliwość.

W kwestii zdrowia warto mieć świadomość, że to, co w nas w środku warto, aby miało ujście na zewnątrz. A to kresomózgowiu nie przychodzi z łatwością. Ważne, aby dbać o taką osobę i pozwolić jej przetrawić wewnątrz siebie trudności, a potem sprowokować ją, pomóc jej w tym, aby zechciała się z nami tym podzielić.

To są nasze uwarunkowania genetyczne i już. Analiza biostrukturalna jest stała dla nas. Takie są nasze mózgi. Tak po prostu mamy. I warto o tym pamiętać, dbając o siebie i swoje zdrowie.

>

Może Ci się spodobać...

Brak zaangażowania pracowników – ten problem da się rozwiązać!

  BIZNES & MÓZG Brak zaangażowania pracowników - ten problem da się rozwiązać!Zdarza Ci się myśleć, że Twój zespół nie daje z siebie wszystkiego w trakcie wykonywania swoich obowiązków? Brak zaangażowania pracowników to jeden z najpoważniejszych problemów w biznesie,...

3 błędy popełniane podczas rekrutacji pracowników

  BIZNES & MÓZG 3 błędy popełniane podczas rekrutacji pracowników Znalezienie odpowiedniego pracownika na dane stanowisko bywa nie lada wyzwaniem. Właściciele firm twierdzą, że wdrożenie nowej osoby do zespołu to łączny koszt ok. 10 000 zł, dlatego skutki złych...